Metsa müügi maksustamine.
Kui oled otsustanud oma metsamaa meile müüa, siis kuulub kogu tehingust saadav tulu, ehk summa, mis jääb ostu ja müügihinna vahele, maksustamisele tulumaksuga, milleks on 20%. Sellest saab maha arvutada tõestatavad kulud, mis on tehtud metsamaa majandamisel või on otseselt tehinguga seotud.
Juhul, kui sinu metsamaa on sulle kingitud, siis tulu arvestamisel metsamaa omandamiseks tehtud kulutusi maha arvestada ei saa.
Mis on metsamaa?
Seaduse järgi on mets looduslik kooslus, mis koosneb metsamaast, sellel kasvavast taimestikust ja seal elutsevast loomastikust.
Metsamaa selle eest on kas kõlvikuna kantud maakatastrisse või maatükk, mille pindala on vähemalt 0,1 hektarit ning sellel kasvavate puittaimede kõrgus on vähemalt 1,3 meetrit, mille puuvõrade protsent pindalast on vähemalt 30%.
Seaduse silmis ei loeta metsamaaks õuemaad, elamumaad, parki, kalmistuid, haljasalasid, marja- ja viljapuuaedasid, puukooli, aiandit ning puu- ja põõsasistandike maad.
Päranduseks saadud metsa maksustamine.
Kui pärandaja on kunagi metsamaa ostnud ning pärandanud järglasele, siis kuulub maksustamisele kogu müügitulu juhul kui ei ole ette näidata tõestatavaid kulutusi, mille ta päritud metsamaa majandamisel on ise teinud.
Kui metsamaa on tagastatud omandireformikäigus on kogu müügitulu maksuvaba. Kuid see kehtib ainult esimese müügitehingu puhul ning kinkelepingu korral maksesoodustus ei rakendu.
Raieõiguse ja metsamaterjali müügi maksustamine.
Müües raieõigust või metsamaterjali kehtib maksuarvestuse erikord. Müügitehingust saadud tulu pealt võib maksude tasumise hajutada järgnevale kolmele maksustamisperioodile.
Kasvava metsa raieõiguse ja metsamaterjali müügiga teenitud tulu arvestamisel kehtib maksuarvestuse erikord. Müügitehingutelt saadud tulu pealt võib maksude tasumise hajutada järgnevale kolmele maksustamisperioodile.
Näiteks: 2019. aastal saadud tulu maksustatakse hiljemalt 2022 aasta tuludeklaratsiooni alusel. Sellest tulenevalt on võimalik metsa uuendamiseks tehtud kulud müügitulust maha arvata ja maksustatav summa kahaneb.
Kui kulud osutuvad nende kolme aasta jooksul suuremaks kui raieõiguse müügist saadud tulu, siis saab nende arvelt vähendada järgneva kolme 2021. – 2024. aasta jooksul saadavat metsatulu.
Juhul, kui müüd metsast raiutud metsamaterjali ehk palke, saab maksustatavast tulust maha arvestada näiteks raieteenuse ja väljaveo maksumuse.
Kui metsamaa ostmisel on dokumentides eraldi välja toodud nii metsamaa hind, kui ka sellel kasvava metsa väärtus, siis raieõiguse müügi korral maksustatakse ainult kasvava metsa müügist saadud tulu ning metsamaa enda hind määratakse kuludeks.
Metsa ülestöötamiseks vajaliku tehnika soetamist ei loeta võõrandamisega seonduvateks kuludeks.
Kuidas metsast saadavat tulu deklareerida?
Metsamaterjali või raieõiguse müügist saadud tulu deklareeritakse tuludeklaratsioonis. Deklareerimise lihtsustamiseks leiate Maksu- ja Tolliameti kodulehelt juhised.
Alates 2018. aastast jõustus kõikidele tuludele üldine maksuvaba tulu määr 6000€ aastas ehk siis 500€ kuus. Infot maksuvaba tulu arvestamise kohta leiate Maksu- ja Tolliameti leheküljel SIIT.